ABOUT CHURCH
Misija Indijā
Noderīgas saites

Aptaujas
Vai bieži apmeklējat baznīcu?
katru nedēļu
aptuveni reizi mēnesī
dažas reizes gadā
tikai īpašās reizēs
  rezultāti »

Baznīcas vēsture

Baznīca atrodas pašā Valkas centrā, Raiņa un Rīgas ielu krustojumā.
Pirmo reizi baznīcas vārds dokumentos parādās 1477. gadā. Tajā laikā tā saukta svētās Katrīnas vārdā. Toreiz draudzē ietilpa Pilslugažu, Burgas, Liellugažu un Čoru muižu iedzīvotāji. Baznīcas patrons bijis kāds no muižniekiem, visbiežāk Vrangeļu dzimtas pārstāvji.

Baznīcu gadu gaitā piemeklējis sūrs liktenis - divas reizes tā tika sagrauta, bet, pateicoties Vrangeļu dzimtai, atkal atjaunota. Pirmo reizi baznīca cieta 1702. gadā Ziemeļu kara laikā, otro reizi, jau pēc piecdesmit gadiem. 1907. gadā naktī no 3. uz 4. februāri baznīcā izcēlās ugunsgrēks, kā rezultātā tika bojātas jumta konstrukcijas, bet tornis izdega pilnībā un zvans iekrita baznīcā. To atjaunoja barona fon Vrangeļa māsa. Atjaunotā baznīca iesvētīta 1910. gada 2. maijā kā Valkas - Lugažu ev. luteriskā baznīca.

‌Nākošais lielais remonts tornī uzsākts 1993. gada vasarā un 1995. gada pavasarī. 1991. gadā no torņa nocēla gaili un bumbu, kas tika cauršauti II. pasaules kara laikā. Restaurāciju pabeidza 1993. gadā. Līdz 1995. gada 29. augustam tas glabājās Valkas novadpētniecības muzejā, jo tornī notika nesošo konstrukciju nomaiņa un remonts. 1995. gada 29. augustā gaili uzcēla tornī, bet pēc gada, t.i., 1996. gada jūlijā gailim astes daļa jau bija sašķiebusies. Kļūda radusies gultņu sistēmā. Lai to izlabotu, gaili atkal noņēma.

‌1997. gada 20. janvārī draudzes padome pieņēma lēmumu uzsākt baznīcas iekšējā interjera remontu. Tā kā 1907. gadā galvenā draudzes daļa bbija apkārtējo muižu zemnieki, interjerā dominē koka konstrukcijas, aks telpā rada smagnēju un reizē pamatīguma iespaidu. Izdarot pētījumus, 1997. gada remonta laikā konstatēti interesanti fakti. Atjaunojot baznīcu pēc ugunsgrēka, meistari ar koka paneli aizseguši ornamentus, kuri rotājuši altāra daļu, kā arī lielo telpu. Altārtelpas arkas arī bijušas rotātas ar šo ornamentu, bet laika gaitā tās aizkrāsotas un nav atjaunotas. 1997. gada remonta laikā visi ornamenti atjaunoti gan altārtelpā, gan lielajā zālē, gan arī arkā. Sienu krāsojums atguvis sākotnējo toni - dzeltens atlārtelpā, gaiši zaļš lielajā zālē, balts logu ailēs. 1998. gadā izremontēta torņa ieškpuse un skatu laukums pilsētas apskatei. 199. gadā uzlikts jumts baznīcas daļai.

‌Baznīcas restaurēšana turpinās joprojām: pārkrāsojot torni, nostiprinot jumta konstrukcijas, atjaunojot baznīcas torņa gaili, kā arī atsvaidzinot interjeru un fasādi.

‌Stilistiski baznīca būvēta kā bazilikas tipa baznīca. Skatoties no augšpuses, tā atgādina izstiepta taisnstūra formu. Baznīcas eksterjers ir vienkāršs (agrāk dēveta par zemnieku dievnamu) un tajā ir vērojamas daudzu stilu iezīmes, ko veicinājuši bieži atjaunošanas darbi baznīcas vēsturē, jo katrs nesis raksturīgā stila iezīmes no sava laika. Priekšdaļā vērojamas klasicisma un baroka iezīmes.

‌Mūsdienās baznīca pilda dievnama pienākumus, bet baznīcas tornis kalpo arī kā pilsētas skatu tornis, no kura paveras brīnišķīgs skats gan uz Valku, gan Valgu.

Draudzes mācītājs
Andris Reiters
pieņemšana draudzes mājā vai baznīcā
katru piektdienu